بسیای از داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس، قبل از اینکه خود را برای امتحان آماده کنند، تلاش می کنند تا از منابع آزمون آیلتس مطلع شوند و بهترین منابع را تهیه کنند و اصولا سعی می کنند اطلاعات کافی در مورد آزمون و نحوه ی برگزاری آن به دست آورند. یکی از مواردی که برای داوطلبان خیلی با اهمیت می باشد، کارنامه ی آیلتس است. آن ها مایلند بدانند که چه مواردی در کانامه ثبت می شود. بنابراین ما در گروه آموزشی زبانسرا اصفهان در این مقاله به معرفی کامل کارنامه آیلتس پرداخته ایم. لطفا با ما همراه شوید.

آشنایی با کارنامه آیلتس

کارنامه ی آیلتس با نام فرم گزارش آزمون (Test Report Form) و  TRF نیز شناخته می شود. در زیر نمونه ی یک کارنامه آیلتس را مشاهده می کنید. در این بخش از مقاله بخش های مختلف این کارنامه را برای شما معرفی کرده و توضیح خواهیم داد.

کارنامه آیلتس

بخش مشخصات آزمون کارنامه آیلتس (شماره 1)

در این بخش از کارنامه آیلتس اطلاعات مربوط به نوع آزمون مشخص شده است و در کادر بالا سمت راست نوع آزمون نوشته شده است که یا آکادمیک است یا جنرال. در سه کار مشخص شده ی دیگر به ترتیب از راست شماره داوطلبی، تاریخ آزمون و مرکز برگزاری آزمون مشخص شده است.

بخش اطلاعات داوطلب در کارنامه آیلتس (شماره 2)

این بخش مربوط می شود به اطلاعات داوطلب. در کادر سمت راست عکس داوطلب که در روز آزمون از او گرفته شده است نشان داده می شود . در کنار عکس نام، نام خانوادگی داوطلب و شماره شناسائی که معمولا شماره پاسپورت است ذکر شده است.

بخش اطلاعات تکمیلی داوطلب (شماره 3)

در بخش اطلاعات تکمیلی داوطلب، سه کادر وجود دارد که یکی مربوط است به تاریخ تولد، جنسیت داوطلب و کادر دیگر بر اساس پاسخ شما به سوالات زیر، پر می شود. این سوالات عبارتند از :

?Why are you taking the test

?Which country are you applying to/intending to go to

?What level of education have you completed

?How many years have you been studying English

البته نگران این بخش نباشید. این اطلاعات هیچ تاثیری در نمره ی آزمون شما ندارد و این اطلاعات بیشتر توسط سازمان برگزارکننده ی آزمون آیلتس مورد استفاده می باشد.

کارنامه آیلتس

در ادامه سه کادر دیگر وجود دارد که حاوی اطلاعات مربوط به کشور محل اقامت و کشور مربوط به ملیت داوطلب می باشد و کادر دیگر مربوط می شود به زبان اول داوطلب.

بخش مربوط به نمره در کارنامه آیلتس (شماره 4)

در بخش مربوط به نمره در کارنامه آیلتس، 4 نمره جداگانه برای مهارت های چهارگانه رایتینگ، ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ قابل مشاهده است و یک نمره کلی که نمره ی آزمون آیلتس می باشد.

در این بخش کادر دیگری نیز وجود دارد که مربوط می شود به سطح زبان داوطلب بر اساس چارچوب مشترک زبان اروپائی یا CEFR که در آزمون آیلتس نشان داده شده است.

بخش انتهائی کارنامه آیلتس (شماره 5)

این بخش مربوط می شود به مهر و امضاهای مرکز آزمون. در این بخش کادری نیز وجود دارد که مربوط است به نظرات سرپرست آزمون که با  مشخص شده است و معمولا این بخش در اکثر کارنامه ها خالی است.

اما در این بخش از کارنامه، قسمت مهمی وجود دارد که در کنار بخش تاریخ وجود دارد و مربوط است به شماره ی کارنامه ی داوطلب و با Test Report Form Number مشخص شده است.

توجه داشته باشید که این شماره بسیار مهم است و به منظور پیگیری و سنجش اعتبار مدرک آیلتس شما در آینده توسط دانشگاه ها، ادارات مهاجرت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش هائی که برای شما به صورت جداگانه توضیح داده شده همه مربوط به کارنامه آیلتس می باشد و آشنائی با بخش های مختلف این کارنامه می تواند برای داوطلب مفید باشد. چرا که در این صورت داوطلب در نگهداری از کارنامه آیلتس خود دقت بیشتری خواهد نمود.

از توجه و همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله کمال تشکر را داریم. لطفا در صورتی که نیاز به هر گونه مشاوره دارید و با سوال یا مشکلی مواجه هستید با ما تماس بگیرید  و از راهنمائی های مشاوران مجرب ما بهره مند گردید.