دوستان عزیز، برای شما که قصد دارید در آزمون آیلتس شرکت کنید و مدرک آن را دریافت کنید، بسیار مهم است که بتوانید مهارت های چهارگانه ی زبان انگلیسی خود را طوری تقویت کنید که موفق به دریافت نمره ی قابل قبول در آزمون آیلتس شده و مدرکی دریافت کنید که نمره ی آن برای بسیاری از موسسات و مراکز در خارج از کشور قابل قبول باشد. در مقاله ی قبلی برای شما کتابی را معرفی کردیم که با مطالعه ی آن می توانید مهارت رایتینگ را تقویت کنید و نمره ی 6 الی 7.5 در آیلتس کسب کنید. در این مقاله نیز تکتیکی به نام تکنیک سایه (Shadowing) جهت تقویت Speaking را به شما آموزش خواهیم داد که موجب تقویت مهارت لیسنینگ شما نیز خواهد شد. پس با ما در گروه آموزشی زبانسرا همراه شوید.

تکنیک سایه (Shadowing) چیست؟

به طور کلی می توان گفت تکنیک سایه (Shadowing) عبارتست از اینکه شما همینطور که در حال شنیدن صحبت ها و سخنان یک گوینده هستید، یعد از او با صدای بلند، صحبت های او را تکرار کنید.

تکنیک سایه (Shadowing)

یک مثال ساده آن می شود، همراهی کردن با خواننده، هنگام گوش کردن به موسیقی مورد علاقه تان. به این ترتیب که هر آنچه می شنوید را دقیقا تکرار کنید. این فرایند را می توانید حتی در ذهن خود مرور کنید یا در صورت امکان با صدای بلند تکرار کنید. پس اگر در یک مکان عمومی در حال گوش دادن به یک آهنگ یا یک گزارش به زبان انگلیسی هستید، می توانید کلماتی که می شنوید را در ذهن خود تکرار کنید.

به این ترتیب شما تکنیک سایه (Shadowing) را اجرا کرده اید.

ممکن است بپرسید این تکنیک چه مزایایی دارد و تمرین کلمات به این شکل، چه تاثیری بر تقویت مهارت اسپیکینگ ما خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه ی بحث، مزیت های تکنیک سایه (Shadowing) را برای شما گفته ایم.

استفاده از تکنیک سایه (Shadowing) چه تاثیری بر مهارت اسپیکینگ دارد؟

استفاده از این تکنیک دارای مزیت های بسیاری است. مثلا زمانی که شما سعی می کنید واژگان را پس از شنیدن آن ها عینا تکرا کنید، تلفظ صحیح آن کلمه را همراه با رعایت محل استرس واژه و آهنگ آن خواهید آموخت و این برای همیشه در ذهن شماباقی خواهد ماند.

شما می دانید که زبان انگلیسی مانند زبان مادری ما نیست، و حتی جملات در این زبان دارای آهنگ خاص خود هستند. پس زمانی که شما بعد از یک سخنگوی زبان انگلیسی که این زبان، زبان مادری اوست، همان کلمات یا جملات را تکرار می کنید، قطعا آن کلمه و جمله را به طور صحیح خواهید آموخت.

به این ترتیب زمانی که در شرایط مکالمات واقعی قرار می گیرید، با مشکلی مواجه نخواهید بود، به دنبال جمله سازی و کنار هم گذاشتن کلمات برای ساخت یک جمله نیستید، و بسیاری مزیت های دیگر. به این علت سرعت اسپیکینگ شما افزایش خواهد یافت، روان تر صحبت خواهید کرد و با اعتماد به نفس بیشتر موفق به کسب نمره ی رضایت بخش از بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس خواهید شد.

تکنیک سایه (Shadowing)

و اما اینکه تکنیک سایه (Shadowing) چه تاثیری در تقویت مهارت شنیداری شما دارد.

تاثیر تکنیک سایه (Shadowing) بر مهارت شنیداری زبان انگلیسی

جالب است بدانید تکنیک سایه (Shadowing) مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی شما را به طرز شگفت انگیزی تقویت خواهد کرد.

زمانی که شما به یک سخنرانی یا یک موسیقی گوش می دهید، با این هدف که بتوانید آن را به درستی تکرار کنید، به طور غیر مستقیم در حال تقویت مهارت شنیداری خود نیز هستید. به این ترتیب به مرور زمان گوش شما با لهجه و نحوه ی بیان هر کلمه و جمله در زبان انگلیسی بیشتر آشنا می شود و این چنین است که با استفاده از تکنیک سایه (Shadowing) هر دو مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ شما هم زمان تقویت می شود.

یادگیری لغات در جمله بسیار ارزشمندتر از یادگیری لغات به تنهائی می باشد و زمانی که شما در جملات صحیح، ترکیب درستی از کلمات را می آموزید، در ذهن شما ماندگارتر است و به راحتی می توانید در اسپیکینگ از آن ها استفاده کنید.

دوستان عزیز، امید است مطالب ذکر شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. از توجه و همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.